Yaka Altı Keçesi Nedir?

Yaka Altı Keçesi Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Keçe, birçok sektör ve alanda yaygın kullanım alanına sahip bir tekstil ürünüdür. Bu tekstil ürünü günümüzde gelişerek, her alan için ayrı ayrı çeşitlendirilmiştir. Toptan Keçenin sıklıkla yer bulduğu sektörlerin başında tekstil sektörü gelmektedir. Tekstil Keçesi, ürünlerin hemen her alanında rahatlıkla kullanılabilen, aksesuar ve süsleme tasarımlarda da çoğunlukla yer bulmaktadır.

Tekstil sektörünün temel yapı taşlarından olan giyim alanında da keçe kullanımı oldukça yaygındır. Giysilerin bazı bölümlerine hacim kazandırmak amacı ile keçe kullanıldığı bilinmektedir. Bu sektörde yer bulmuş keçe türlerinden biri de yaka altı keçelerdir.

Yaka Altı Keçesi

Yaka altı keçeler, %100 polyester elyaflardan üretilmektedir. Needle punch denilen iğneleme teknolojisi kullanılarak istenilen renk ve çeşitlerde yaka altı keçe ve fitillik üretilebilmektedir.

Yaka altı keçeler kullanılarak, giysilerde istenilen sertlik ve düzgün görünüme ulaşılabilmektedir. Yaka altı keçeler, çok farklı yöntemler kullanılarak kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Yaka altı keçeler, teksitil sektöründe giysi kumaşlarının daha sert ve dayanıklı olmasının yanında formunun korunması adına da kullanılan bir tekstil ürünüdür. Yaka altı keçelerin kullanılması kumaş formunu düzelterek uzun süre bu şekilde korunmasını sağlar. Tüm yönleri ile oldukça işlevsel ve kullanışlı bir keçe türüdür.

Yaka altı keçeler kıyafetlerin uygulanan bölgelerinde sert ve kalıcı bir form oluştururlar. Giysilerde ki bu kalıcı form ve sertliği sağlamak amacı ile yaka altı keçeler, farklı kumaşlar ile birlikte kullanılmaktadır. Yaka altı keçeler, birlikte kullanıldıkları kumaşlar ile birlikte hareket ederler ve dayanıklılığı sağlarlar.

Yaka altı keçelerin uygulanması, eklendikleri kumaş ve bölgeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Farklı teknikler kullanılarak uygulanan yaka altı keçeler, kıvrılmaları önleyerek, daha düzgün bir form oluşmasını sağlamaktadır.

Yaka altı keçeler, farklı ebat ve kalınlıklarda üretilebilmektedir. Yaka altı keçelerin pek çok farklı türü bulunmaktadır. Yaka altı keçelerin giysilere form kazandırmak amacıyla kullanılması düşük maliyetli bir işlemdir. Bu yönü ve kolay işlenebilir olmasıyla çoğunlukla tercih edilmektedir.

Yaka altı keçeler tek başlarına giysi üretiminde kullanılamazlar. Diğer kumaş türleri ile birlikte kullanılırlar ve bu kumaşlar ile birlikte hareket ederler.

Tekstil Keçesi

Yaka Altı Keçelerin Özellikleri

 1. Yaka altı keçeler, kullanıldıkları bölgelerde kırışmayı önlerler.
 2. Kullanıldıkları bölgenin formunu koruyarak dayanıklılıklarını arttırırlar.
 3. Kırılma ve kıvrılmayı engellerler.
 4. Kıyafetlere takviye özelliği sağlarlar.
 5. Muntazam ve düzgün bir görünüm sağlarlar.
 6. Uygulandıkları bölgeye sertlik ve destek verirler.
 7. Yaka altı keçeler, kıyafetlere tok bir görünüm sağlarlar.

Yaka Altı Keçe Kullanım Alanları

 • Giysilerde esneme ve kırışma olasılığının yüksek olduğu yaka bölgesinde
 • Bel kuşak kısımlarına sertlik sağlamakta
 • Giysi kumaşlarının kuru temizleme, yıkanma ve ütüleme gibi durumlarda olumsuz etkilenmelerinin engellenmesinde
 • Yaka ve cep kapak kısımlarında kumaş dayanıklılığının arttırılmasında kullanılmaktadır.

Yaka altı keçeler, farklı kumaş türleri ile birlikte kullanılan bir keçe türüdür. Dayanıklılığı ve kolay uygulanabilir olması en bilindik özelliklerindendir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp